Projekt „Święto grzybów – Grzybobranie czyli wiem co jem”

W dniu 29.09.2016r. grupa uczniów wraz z nauczycielami wzięła udział w wyjeździe do lasu w okolice rezerwatu „Sokole Góry” koło Olsztyna.

            Celem wyjazdu było poznanie lasu jako ekosystemu m.in. czynników abiotycznych w nim panujących, nauka rozpoznawania organizmów żyjących w lesie, określenie roli grzybów w funkcjonowaniu ekosystemu, nauka rozpoznawania różnych gatunków grzybów: jadalnych, niejadalnych, porostów.

            Uczniowie zbierali śmieci w ramach akcji „Sprzątanie świata”, wypełniali karty pracy,   wzięli również udział w grzybobraniu, niestety z miernym skutkiem, gdyż ze względu na długotrwałą suszę nie spotkali grzybów jadalnych. Były jednak inne grzyby, które po prawdzie nie są zbierane ale pełnią istotną rolę w środowisku, gdyż rozkładając martwe szczątki organizmów odgrywają ważną rolę w obiegu materii. Oglądając grzyby saprofityczne np. muchomora czerwonego i różne gatunki hub np. wrośniaka różnobarwnego poznali sposoby odżywiania się grzybów. Wyjazd do lasu był również dobrym sposobem na zwrócenie uwagi jak powinno zbierać się grzyby. Uczniowie mieli możliwość poznania porostów, które należą również do królestwa „Grzybów”, a służą nam do określenia stopnia czystości powietrza.

            Mimo braku grzybów jadalnych wyjazd był bardzo udany,

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie