Współpraca z Mazowieckim Stowarzyszeniem De Facto

Od trzech lat szkolne koło wolontariatu pod kierunkiem p. Agnieszki Szczepaniak  współpracuje z Mazowieckim Stowarzyszeniem De Facto. Celem współpracy jest stworzenie grupy wolontariuszy opisujących dzieła sztuki i zdjęcia do gazet dla niewidomych użytkowników. W tym roku grupa 21 uczniów z klas I i II  z naszej szkoły odbyła dwudniowe szkolenie z zakresu audiodeskrypcji.   Za nimi już pierwsze bardzo udane opisy.

Dnia 2 grudnia 18 uczniów uczestniczyło w  wycieczce do Łodzi. W czasie wycieczki mogli poznać wolontariuszy z innych szkół oraz osoby niewidome. Atrakcją dla naszych uczniów był nie tylko pyszny obiad i spacer ulicą Piotrkowską,  ale przede wszystkim udział w spektaklu "Podróż do Buenos Aires"  w Teatrze im. Jaracza z udziałem wybitnej aktorki młodego pokolenia, Gabrieli Muskały.  
Spektakl ma formę monodramu, w którym postacią centralną jest chora na Alzheimera kobieta,w obliczu śmierci rozliczająca się z bliskimi i z Bogiem. Wchodzi na scenę z prawej strony, schodzi z niej po lewej, lecz stale w tym samym stroju - długiej białej koszuli, białych wełnianych kapciach i z podobnymi na ustach słowami - prosi o wpuszczenie jej na widok, po czym prosi, nie wiadomo kogo, o wpuszczenie w przestrzeń zasceniczną. Walerka, mająca problemy ze wzrokiem i pamięcią, wkłada wielki wysiłek w wypowiedzenie monologu. Celem jego jest bowiem raz - poruszenie słuchacza do głębi, dwa - wzbudzenie śmiechu, Muskała moduluje głos, gra twarzą, co pokazuje indywidualne możliwości mimiczne aktorki. Doskonały spektakl, który wywarł na naszych uczniach niesamowite wrażenie.

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie